Jak przygotować plik do druku, aby efekt był najlepszy a nam się dobrze pracowało

 

 

 

 

 

W naszej drukarni wykonujemy w zasadzie wszystkie elementy drukowane dedykowane dla gier planszowych. Poniżej znajdziesz informację oraz przykłady jak przygotować pliki do druku abyś był zadowolony z efektu końcowego.

  1. talie kart
  2. planszetki
  3. żetony, kafelki
  4. pudełko
  5. plansza
  6. instrukcje

Talie Kart

Karty w pierwszej kolejności podziel pod względem wielkości, każdy format karty należy przygotować w osobnym pliku. Talia kart powinna zostać przygotowana w jednym pliku pdf. Karty należy przygotować jako kolejne strony w pliku na przemian: awers karty nr 1, rewers karty nr 1, awers karty nr 2, rewers karty nr 2, awers karty nr 3, itd. Dla przykładu plik talii składającej się z 30 kart powinien mieć 60 stron.

Przykładowy plik pdf dla talii kart – tutaj

Rozmiar strony w pliku pdf powinien być wymiaru karty poszerzonej o 6 mm (spad drukarski – 3mm z każdej strony karty). Przykładowo karta 63mm x 89mm powinna mieć strony w pliku pdf wielkości 69mm x 95mm. (Więcej o spadzie drukarskim)

Szablon talii kart dla najpopularniejszych formatów znajdziesz poniżej:

63 x 89 41 x 63 57×89 44×68

Kilka uwag:
Jeżeli chcesz wydrukować karty w kilku wymiarach – przygotuj osobne pliki dla każdego wymiaru kart.
Jeżeli w talii ma się znaleźć kilka kopii tej samej karty – umieść kilka kopii karty w pliku
W nazwie pliku umieść “docelowy” wymiar kart (np. karty_63x89.pdf) – zaoszczędzi nam to sprawdzania i zminimalizuje prawdopodobieństwo pomyłki.
Nie umieszczaj na karcie linii cięcia, karty zostaną wycięte centralnie do formatu podanego w zamówieniu.

 

Planszetki

Planszetki powinny zostać przygotowane w pliku pdf. Jeden plik na jeden wymiar planszetek. Planszetki należy przygotować jako kolejne strony w pliku na przemian: awers planszetki nr 1, rewers planszetki nr 1, awers planszetki nr 2, rewers planszetki nr 2 itd.

Wymiar strony w pliku pdf powinien być wymiaru planszetki poszerzonej o 3 mm z każdej strony (spad drukarski). Przykładowo planszetka 200mm x 150mm powinna mieć strony w pliku pdf wielkości 206mm x 156mm. (Więcej o spadzie drukarskim )

Przykładowy plik pdf dla planszetki

Kilka uwag:
Jeżeli chcesz wydrukować planszetki w kilku wymiarach – przygotuj osobne pliki dla każdego wymiaru.
Jeżeli ma się znaleźć kilka kopii tej samej planszetki – umieść kilka kopii planszetki w pliku
W nazwie pliku umieść “docelowy” wymiar planszetki (np. planszetka_200x150.pdf) – zaoszczędzi nam to sprawdzania i zminimalizuje prawdopodobieństwo pomyłki.
Nie umieszczaj w pliku żadnych linii cięcia, planszetki zostaną wycięte centralnie do formatu podanego w zamówieniu.

 

Żetony, kafelki

Plik pdf z żetonem/kafelkiem – w nazwie pliku podany kształt, wymiar oraz nakład poszczególnych żetonów/kafelków (np. okrąg_30mm_250sztuk.pdf prostokąt_30x20mm_10sztuk.pdf)

Jeżeli żetony/planszetki mają mieć grafikę po obu stronach – to prosimy o dwa osobne pliki oraz o zaznaczenie tego w nazwie pliku (np. okrąg_30mm_250sztuk_awers.pdf okrąg_30mm_250sztuk_rewers.pdf).

Przy zamówieniu żetonów/kafelków jednostronnych zawsze dobieramy pasujące tło na drugą stronę żetonu/kafelka.

Dla żetonów/kafelków należy zwracać baczną uwagę na zachowanie bezpiecznego marginesu błędu. Ze względu na stosowanie odmiennej technologii od druku wysokonakładowego – należy liczyć się z pewnymi przesunięciami awersu do rewersu oraz pewnymi przesunięciami wykrawania od zamierzonych linii wycinania.

 

Pudełko

Projekty pudełka musimy podzielić na dwie grupy.

Małe pudełka (o wymiarach mniejszych niż 20 x 30 x 5cm) można samodzielnie przygotować projekt oklejki wg siatki wzorując się na ogólnodostępnych wzorcach oklejki na pudełko (np: http://legacy.pandagm.com/template-generator/ ).
Prosimy o nie zaznaczanie żadnych linii cięcia/zagięć na grafice a jedynie w osobnej warstwie oznaczenie siatki cięcia/zagięć.

Duże pudełka, o wymiarach standardowego pudełka gier planszowych i większych, zawsze prosimy o przesłanie plików pdf każdej strony boku pudełka osobno. W nazwie pliku proszę o umieszczenie oznaczenia którego boku dotyczy dany plik (spód, wierzch, spód_prawy, spód_lewy, spód_góra, spód_dół, wierzch_prawy, wierzch_lewy, wierzch_góra, wierzch_dół). Wszystke pliki graficzne powinny być przygotowane ze spadem drukarskim minimum 15mm z każdej strony grafiki.

Więcej o spadzie drukarskim

 

Plansza.

Prosimy o przygotowanie pliku pdf z całą planszą, bez dzielenia jej na poszczególne elementy planszy.

 

Instrukcje

Instrukcje drukujemy w formie broszury, zszywane i składane na środku. Instrukcje prosimy o przygotowanie w formie pdf wielostronicowego, każda strona w pliku to kolejna strona instrukcji. Bez łączenia poszczególnych stron w “składki”.

Dobrze będzie jeśli instrukcja będzie miała spad drukarski.
Więcej o spadzie drukarskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *