Jak przygotować plik do druku, aby efekt był najlepszy, a nam się dobrze pracowało

W naszej drukarni wykonujemy wszystkie drukowane elementy dedykowane dla gier planszowych – talie kart, planszetki, żetony, kafelki, pudełka, plansze, instrukcje. Poniżej znajdziesz informacje oraz przykłady jak przygotować pliki do druku abyś był zadowolony z efektu końcowego.

Jeśli nie chcesz przygotowywać plików, nie czujesz się na siłach lub nie masz potrzebnych programów – może zainteresuje cie artykuł Czym są zamówienia zbiorowe.

TALIE KART

 

W pierwszej kolejności karty podziel pod względem wielkości – każdy format karty należy przygotować w osobnym pliku.

Talia kart powinna zostać przygotowana w jednym pliku pdf.

Karty należy przygotować jako kolejne strony w pliku na przemian: awers karty nr 1, rewers karty nr 1, awers karty nr 2, rewers karty nr 2, awers karty nr 3, itd. Dla przykładu – plik talii składającej się z 30 kart powinien mieć 60 stron.

Przykładowy plik pdf dla talii kart –tutaj.

Rozmiar strony w pliku pdf powinien mieć wymiar karty poszerzonej o 6 mm (spad drukarski – 3 mm z każdej strony karty). Przykładowo – karta 63 mm x 89 mm powinna mieć strony w pliku pdf wielkości 69 mm x 95 mm (Więcej o spadzie drukarskim).

Szablon talii kart dla najpopularniejszych formatów znajdziesz poniżej:

63 x 88 – plik pdfxcf (Gimp)

41 x 63 – plik pdfxcf (Gimp)

Kilka uwag:

Jeżeli chcesz wydrukować karty w kilku wymiarach, przygotuj osobne pliki dla każdego wymiaru kart.

Jeżeli w talii ma się znaleźć kilka kopii tej samej karty, umieść kilka kopii karty w pliku.

W nazwie pliku umieść „docelowy” wymiar kart (np. karty_63x88.pdf) – zminimalizuje to prawdopodobieństwo ewentualnych pomyłek.

Nie umieszczaj na karcie linii cięcia – karty zostaną wycięte centralnie do formatu podanego w zamówieniu.

 

PLANSZETKI

 

Planszetki prosimy przygotować w pliku pdf.

Jeden plik na jeden wymiar planszetek.

Planszetki należy przygotować jako kolejne strony w pliku na przemian: awers planszetki nr 1, rewers planszetki nr 1, awers planszetki nr 2, rewers planszetki nr 2 itd.

Wymiar strony w pliku pdf powinien posiadać wymiar planszetki poszerzonej o 3 mm z każdej strony (spad drukarski). Przykładowo, planszetka 200 mm x 150 mm powinna posiadać strony w pliku pdf wielkości 206 mm x 156 mm. (Więcej o spadzie drukarskim)

Kilka uwag:

Jeżeli chcesz wydrukować planszetki w kilku wymiarach, przygotuj osobne pliki dla każdego wymiaru.

Jeżeli ma się znaleźć kilka kopii tej samej planszetki, umieść kilka kopii planszetki w pliku.

W nazwie pliku umieść “docelowy” wymiar planszetki (np. planszetka_200x150.pdf) –zminimalizuje to prawdopodobieństwo ewentualnej pomyłki.

Nie umieszczaj w pliku żadnych linii cięcia – planszetki zostaną wycięte centralnie do formatu podanego w zamówieniu.

 

ŻETONY, KAFELKI

 

Z powodu złożoności procesu przygotowywania elementów zapraszamy do wpisu w całości poświęconemu temu zagadnieniu: https://www.mbprint.pl/index.php/2020/03/01/przewodnik-formatowania-arkuszy-z-zetonami/

PRZEWODNIK FORMATOWANIA ARKUSZY Z ŻETONAMI

PUDEŁKO

 

Projekty pudełka musimy podzielić na dwie grupy.

Małe pudełka (o wymiarach mniejszych niż 20 x 30 x 5 cm) – można samodzielnie przygotować projekt oklejki wg siatki wzorując się na ogólnodostępnych wzorcach oklejki na pudełko (np: http://legacy.pandagm.com/template-generator/).

Prosimy o niezaznaczanie żadnych linii cięcia/zagięć na grafice, a jedynie w osobnej warstwie oznaczenie siatki cięcia/zagięć.

Duże pudełka, o wymiarach standardowego pudełka gier planszowych i większych – prosimy o przesłanie plików pdf każdej strony boku pudełka osobno. W nazwie pliku prosimy umieścić oznaczenia którego boku dotyczy dany plik (spód, wierzch, spód_prawy, spód_lewy, spód_góra, spód_dół, wierzch_prawy, wierzch_lewy, wierzch_góra, wierzch_dół).

Wszystke pliki graficzne powinny być przygotowane ze spadem drukarskim minimum 15 mm z każdej strony grafiki (Więcej o spadzie drukarskim).

 

PLANSZA

 

Prosimy o przygotowanie pliku pdf z całą planszą, bez dzielenia jej na poszczególne elementy planszy.

 

INSTRUKCJE

 

Druk instrukcji odbywa się w formie broszury, zszywanej i składanej na środku. Pliki instrukcji prosimy o przygotowanie w formie pdf wielostronicowego, każda strona w pliku to kolejna strona instrukcji, bez łączenia poszczególnych stron w “składki”.

Wskazane jest uwzględnienie spadu drukarskiego (Więcej o spadzie drukarskim).

4 thoughts on “Jak przygotować plik do druku, aby efekt był najlepszy, a nam się dobrze pracowało

  • Daniel

    Witam, mam pytanie odnośnie przygotowania instrukcji.
    Mam ustawiony spad 3mm z każdej strony. W instrukcji znajduje się kilka ilustracji zachodzących na 2 strony. Jak wygląda sprawa ze spadem po wewnętrznych stronach (w miejscu zgięcia broszury)? Zostaną one usunięte/zredukowane przez Was na etapie druku w taki sposób, że ilustracja na zgięciu będzie bez spadu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *