PRZEWODNIK FORMATOWANIA ARKUSZY Z ŻETONAMI

W MB print dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Wam wysokiej jakości produkt. Jako firma specjalizująca się w wydrukach niskonakładowych, znaczna część prac nad zamówieniami, ze względów technologicznych, wykonywana jest ręcznie.  Sposób przygotowania przez Was plików ma wobec tego niebagatelny wpływ na to, jak będzie wyglądała gra, którą wykonujemy. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi w jaki sposób profesjonalnie przygotować plik do druku.

 

ŻETONY O STANDARDOWYCH KSZTAŁTACH

 

1. Znajdź i pobierz odpowiedni szablon dla elementów, które chcesz wydrukować.

Posiadamy szablony w formacie Corel Draw (CRD), Adobe Photoshop (PSD), Gimp (XCF), PDF i JPG.

Szablony występują w 2 wymiarach. Mały zawiera mniejszą ilość elementów, duży jest przystosowany do druku większej liczby elementów na jednym arkuszu. Pliki te są oznaczone odpowiednio słowami mały i duży w nazwie pliku

Wszystkie pliki szablonów znajdziesz na tej stronie – (w budowie).

Co jeśli nie ma szablonu, który potrzebujesz lub Twoje elementy mają niestandardowy kształt? Przejdź wówczas do części o wycinaniu niestandardowym.

Załaduj odpowiedni szablon do programu graficznego (Photoshop, Gimp, CorelDraw, Inkspace itp.).

W naszych szablonach używamy kilku kolorów.  Zielony to kolor, który otacza tak zwany “bezpieczny obszar”. Wszystkie elementy umieszczone wewnątrz tego obszaru będą “bezpiecznie” wydrukowane. Nie umieszczaj żadnego istotnego elementu poza linią zieloną. Wszystko poza tą linią może zostać przycięte. Ta linia ma na celu zapobieganie przycinania istotnych elementów żetonów. Czarny to nasza linia cięcia. Jest to zamierzona granica lub krawędź żetonu. Pokazuje ona jaki kształt i wielkość będzie miał twój żeton. Czerwony jest to obszar spadu drukarskiego. Cokolwiek pomiędzy czerwonym, a zielonym może, ale nie musi zostać na produkcie końcowym. W tym miejscu powinno znaleźć się przedłużenie grafiki tła żetonu. Pamiętajcie, aby nie dodawać białej ramki jako „spadu” projektu. Spad musi być częścią projektu. Jeśli cały obszar spadu jest biały, ostateczny wydruk może mieć biały pasek na krawędziach po wydrukowaniu. Biały spad jest prawidłowy jedynie w sytuacji, gdy  tło twojego żetonu jest całkowicie białe. Ponadto nie umieszczajcie ikon/ważnych ikon poza “bezpiecznym obszarem”, bowiem wszystko poza nim może zostać odcięte podczas produkcji. Rozszerzcie kolor krawędzi/kolor tła, aż do zewnętrznej krawędzi spadu. Więcej o spadzie drukarskim dowiecie się TU.

2. Umieszczanie grafik na szablonie

Umieśćcie swoje obrazy i grafikę na szablonie. Zróbcie to dla przedniej i tylnej części każdego komponentu, odpowiednio do Waszego projektu. Jeżeli potrzebujecie elementy jednostronne – stronę “rewers” zostawcie czystą lub wypełnijcie ją wybranym przez Was kolorem. Zastosujemy ten kolor na rewersie żetonów.

Zwróćcie uwagę na ułożenie awersu i rewersu przykładowych żetonów oraz na ich orientację i taki sam układ zastosujcie dla swoich elementów. Są one ułożone w odbiciu lustrzanym lewostronnym, jak karty dwustronne.

3. Usuwanie linii cięcia

Usuńcie wszystkie elementy, które nie są Waszą grafiką, zwłaszcza linie cięcia –  służyły one jedynie do odpowiedniego pozycjonowania elementów na obrazie.

4. Eksport pliku

Wyeksportujcie plik do druku.

Akceptowalne dla nas  formaty plików do druku to  JPG PNG TIF i PDF..

JPG, PNG – Rozdzielczość 300 DPI, ustawienie jakości podczas exportu – “Najlepsza”. Wielkość pliku 5490 x 3649 pixeli dla plików z oznaczeniem “mały”, wielkość pliku 7160 x 5212 pixeli dla plików z oznaczeniem “duży”.

PDF – eksport do standardu PDF/X1-A.

Nazwa pliku taka sama jak szablonu, na podstawie którego tworzysz arkusz. Jeśli takich samych plików ma być więcej, dodaj na końcu kolejne numery porządkowe.

 

ELEMENTY O NIESTANDARDOWYCH KSZTAŁTACH

 

Elementy takie  nie mają odpowiedniego szablonu i dotyczy to żetonów, planszetek, kart, ekranów, a nawet plansz dwuwarstowych z wycięciami .

Zapoznajcie się z podstawowymi przedstawionymi powyżej informacjami dotyczącymi spadów oraz używania szablonów, które stosuje się odpowiednio do elementów niestandardowych.

Sugerujemy zachowanie przynajmniej 2 mm spadu drukarskiego wokół każdego elementu oraz 2 mm marginesu bezpieczeństwa strefy bezpiecznej.

Pobierzcie szablon “czysty” i w nim umieśćcie swoje obrazy i grafikę. Zróbcie to dla przedniej i tylnej części każdego komponentu, przy czym zwróćcie uwagę na ułożenie awersu i rewersu. Powinny być one ułożone w odbiciu lustrzanym lewostronnym względem środka strony. Jeżeli potrzebujecie elementy jednostronne – stronę “rewers” zostawcie czystą lub wypełnijcie ją wybranym przez Was kolorem. Zastosujemy ten kolor na rewersie żetonów.

Dodatkowo potrzebujemy linii cięcia jako wektor w jednej warstwie, z wszystkimi ścieżkami cięcia w jednej warstwie.

Poniżej znajdziecie przykładowe pliki oraz czyste szablony przygotowane do cięcia kształtów niestandardowych.

 

Przykładowe pliki Szablony „czyste”
CorelDraw Przyklad_niestandardowe_duzy.cdr CorelDraw Szablon_niestandardowe_duzy.cdr
CorelDraw Przyklad_niestandardowe_maly.cdr CorelDraw Szablon_niestandardowe_maly.cdr
InkSpace Przyklad_niestandardowe_duzy.svg InkSpace Szablon_niestandardowe_duzy.svg
InkSpace Przyklad_niestandardowe_maly.svg InkSpace Szablon_niestandardowe_maly.svg
PDF Przyklad_niestandardowe_duzy.pdf PDF Szablon_niestandardowe_duzy.pdf
PDF Przyklad_niestandardowe_maly.pdf PDF Szablon_niestandardowe_maly.pdf

 

NA KONIEC PAMIĘTAJCIE, ŻE:

 

Cena cięć obejmuje cięcie pliku przygotowanego przez Was, a zatem to, jak ten plik przygotujecie ma bezpośredni wpływ na to, jak będzie wyglądał produkt finalny. Nie dodajemy spadów do Waszych żetonów, a zatem musicie stworzyć je sami.

Elementy te są wycinane laserowo, a taka technologia wycinania wiąże się z kilkoma sprawami: Po pierwsze krawędzie mogą mieć niewielką ilość sadzy. Jedna ze stron może mieć zabrudzenia powstałe przez okopcenie. Aby się tego pozbyć przetrzyjcie powierzchnię oraz krawędzie lekko wilgotną szmatką. Żetony są pokryte warstwą folii laminacyjnej, która zabezpiecza przed wodą  – warstwie z grafiką nic się nie stanie. Po wytarciu krawędzi zostawcie je do wyschnięcia. Po drugie po otwarciu przesyłki możecie poczuć zapach dymu. Jest to naturalne ponieważ elementy są wypalane laserem. Zapach ten samoistnie znika po około tygodniu od otwarcia. Pomaga w tym również wytarcie krawędzi, o czym była mowa powyżej.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *