Osobom, które samodzielnie przygotowują projekt do druku, wiele problemów sprawia zrozumienie czym jest spad i dlaczego należy go stosować. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże w zrozumieniu tego zagadnienia.
Podstawy teoretyczne
Maszyny drukujące oraz introligatorskie cechuje większy lub mniejszy, w zależności od klasy urządzenia, margines błędu. Aby go skorygować, ukryć niedokładności maszyn, stosuje się spady drukarskie.
Spadem jest obszar grafiki o określonej szerokości. Zazwyczaj jest to 2-5 mm z każdej strony, o jaki należy powiększyć wymiar tej grafiki przed przesłaniem do druku.
Przykład praktyczny
Załóżmy, że chcemy wydrukować karty w formacie poker size (63 x 89 mm). Na karcie znajduje się grafika, a na niej tekst. Wszystkie te elementy, w jednym lub kilku miejscach dochodzą do krawędzi karty.
Jeżeli przygotujemy taki projekt bez spadów, czyli w formacie 63 x 89 mm, to otrzymamy wydruk karty, która z dwóch stron może mieć białe krawędzie o różnej szerokości. Przyznacie, że nie wygląda to dobrze.
Dzieje się tak z powodów technologicznych. Podczas cięcia stosu kart nie ma możliwości tak precyzyjnego ustawienia gilotyny, aby trafiła dokładnie w samą krawędź karty. Nawet jeśli by się to udało, to w stosie znajduje się kilkadziesiąt lub kilkaset arkuszy, które nie są idealnie wyrównane. Na jednej części kart białe marginesy mogą się pojawić z lewej, a na drugiej z prawej strony. Efekt ten jest jeszcze bardziej widoczny podczas druku obustronnego. Drukarka posiada margines błędu i w zasadzie niemożliwe jest idealne spasowanie wydruku na pierwszej i drugiej stronie (awersu z rewersem).
Wykorzystując spady można wyeliminować te błędy. Najczęściej stosuje się spady 3 milimetrowe, jednak ich wielkość zależy od rodzaju druku. W kartach, żetonach, planszetkach będą miały 3 mm. Dla druku oklejki pudełka czy składanej planszy powinny mieć nawet 1,5 cm.
Jeżeli wiesz, że projekt powinien zawierać spady o szerokości 3 mm to znaczy, że przykładową kartę 63 x 89 należy powiększyć o 3 mm z każdej strony. Projekt, który wysyłasz do druku powinien mieć wymiary 69 x 95 mm. W polu spadów musi znaleźć się grafika i zdjęcia dochodzące do krawędzi karty, tak jak widać to na zdjęciu poniżej.
Szara ramka oznacza niewidoczną na karcie linię cięcia, wszystko co znajduje się poza nią zostanie obcięte, dlatego nie należy umieszczać w tym miejscu tekstów i grafik. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie bezpiecznego marginesu i umieszczanie ważnych elementów minimum 3 mm od linii cięcia. Na powyższej grafice opis umieszczony w dole karty znajduje się zbyt blisko linii cięcia.