W MB print dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Wam wysokiej jakości produkt. Jako firma specjalizująca się w wydrukach niskonakładowych, znaczną część prac nad zamówieniami, ze względów technologicznych, wykonujemy ręcznie. Sposób przygotowania przez Was plików ma wobec tego niebagatelny wpływ na to, jak będzie wyglądała gra, którą wykonujemy. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi w jaki sposób profesjonalnie przygotować plik do druku.

Karty do gier planszowych wykonujemy na papierze kredowym, matowym o gramaturze 350 g./m2. Od lat używamy tego sprawdzonego papieru. W naszej ocenie jest to najlepszy kompromis pomiędzy zachowaniem przystępnej ceny oraz dobrej jakości wydruków niskonakładowych. Papier ten zapewnia wzorowe nasycenie kolorów, oczekiwany poziom połysku oraz powtarzalność koloru.

Karty drukujemy dwustronnie i zaokrąglamy narożniki w cenie wydruku. Oczywiście można zrezygnować z opcji zaokrąglania narożników.

Dodatkową opcją może być uszlachetnienie kart poprzez ich foliowanie, które polega na wprasowaniu w karty cienkiej warstwy folii matowej. Dzięki temu karty uzyskują większą sztywność, odporność na wilgoć, ścieranie oraz są grubsze. Nie zalecamy foliowania kart, dla bardzo ciemnych kart przy krawędziach cięcia.

Karty otrzymasz w losowej kolejności. Jedynie przy zamówieniu wielokrotności talii kart, talie są od siebie oddzielone, jednak w samej talii kolejność kart jest losowa.

Przygotowanie pliku do druku kart:

W pierwszej kolejności karty podziel pod względem wielkości – każdy format karty należy przygotować w osobnym pliku.

Talia kart przygotuj w jednym pliku pdf.

Karty przygotuj jako kolejne strony w pliku na przemian: awers karty nr 1, rewers karty nr 1, awers karty nr 2, rewers karty nr 2, awers karty nr 3, itd. Dla przykładu – plik talii składającej się z 30 kart powinien mieć 60 stron.

Jeśli zamierzasz używać kart w poziomie i chcesz, aby obie strony karty były zorientowane w tym samym kierunku na wydruku, musisz przygotować awersy obrócone o 180 stopni w stosunku do rewersów.

Przykładowy plik pdf dla talii kart –tutaj.

Rozmiar strony w pliku pdf powinien mieć wymiar karty poszerzonej o 6 mm (spad drukarski – 3 mm z każdej strony karty). Przykładowo – karta 63 mm x 88 mm powinna mieć strony w pliku pdf wielkości 69 mm x 94 mm (Więcej o spadzie drukarskim).

Szablon talii kart dla najpopularniejszych formatów znajdziesz poniżej:

63 x 88 – plik pdf, xcf (Gimp)

Co jeżeli chcesz wydrukować karty w kilku wymiarach? Przygotuj osobne pliki dla każdego wymiaru kart. Pamiętaj, aby w nazwie pliku wpisać docelowy format kart po przycięciu.

Jeżeli w talii ma się znaleźć kilka kopii tej samej karty, umieść kilka kopii karty w pliku.

W nazwie pliku umieść „docelowy” wymiar kart (np. kowalski_karty_63x88.pdf) – zminimalizuje to prawdopodobieństwo ewentualnych pomyłek.

Nie umieszczaj na karcie linii cięcia – karty zostaną wycięte centralnie do formatu podanego w zamówieniu. Dopuszczalne jest jedynie umieszczenie znaczników cięcia.

Nie zalecamy używania cienkich ramek wokół karty z powodu możliwego przesunięcia awers-rewers w maszynie drukarskiej.