W MB print dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Wam wysokiej jakości produkt. Jako firma specjalizująca się w wydrukach niskonakładowych, znaczną część prac nad zamówieniami, ze względów technologicznych, wykonujemy ręcznie. Sposób przygotowania przez Was plików ma wobec tego niebagatelny wpływ na to, jak będzie wyglądała gra, którą wykonujemy. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi w jaki sposób profesjonalnie przygotować plik do druku.

Forma wykonywanych instrukcji

Instrukcje wykonujemy na papierze kredowym 130g., matowym. Na takim papierze drukuje się większość instrukcji w grach planszowych.

Instrukcje drukujemy w kolorze, na profesjonalnej maszynie drukarskiej, następnie każdy arkusz jest bigowany, dzięki czemu grzbiet instrukcji jest załamany w estetyczny sposób.

Wszystkie arkusze instrukcji zszywamy pośrodku, w miejscu zagięcia papieru. Następnie całą instrukcję docinamy do formatu wynikającego z oznaczenia wielkości instrukcji w pliku pdf.

Przygotowanie pliku do druku instrukcji

Łączna liczba stron w pliku z instrukcją tworzy po wydrukowaniu instrukcję. Przednia okładka jest pierwszą stroną z pliku. Jeśli zamawiana instrukcja ma 4 strony lub mniej, instrukcja będzie wydrukowana na dużym arkuszu oraz zostanie złożona na pół bez zszywania. Jeśli zamawiana instrukcja nie ma liczby stron odpowiadającej wielokrotności liczby 4, ostatnia strona lub strony będą niezadrukowane (białe arkusze).

Maksymalna wielkość instrukcji, którą możemy wydrukować to 220 x 310 mm, przy złożeniu instrukcji wzdłuż długiego boku. Wynika z tego konieczność przeskalowania niektórych większych instrukcji. Często stosowane instrukcje kwadratowe o wielkości 280 x 280 mm skalujemy do formatu 220 x 220 mm. Podobnie instrukcje A4 składane wzdłuż krótkiego boku – je również przeskalujemy do formatu mieszczącego się w wymiarze 220 x 310 mm.

Wymiar instrukcji dobieramy z przesłanego pliku pdf. Jeśli chcesz, ażeby wymiar instrukcji był inny niż ten domyślny w pliku, musisz nam o tym napisać. Możemy ją przeskalować przy zachowaniu odpowiednich proporcji.

Plik instrukcji musi być plikiem pdf, każda strona w pliku to kolejna strona instrukcji. Nie drukujemy instrukcji z plików, które mają dwie strony instrukcji obok siebie.

Jeżeli instrukcję przygotowujesz od podstaw, pamiętaj o pozostawieniu spadów drukarskich. Pliki instrukcji udostępniane przez wydawnictwa najczęściej nie posiadają spadów drukarskich, przez co konieczne jest ich minimalne powiększenie. Może się zatem zdarzyć, że elementy znajdujące się w pobliżu krawędzi instrukcji zostaną przycięte.